wtorek, 18 sierpnia 2015

Rowery fatbike


rowery

Rowery o charakterystycznych grubych kołach weszły do powszechnego użycia kilkanaście lat temu, jednak ich idea powstała już w ubiegłym stuleciu. Czym się wyróżniają i co daje nam jazda na grubszych kołach? Czy fatbike będzie propozycją, która Cię zainteresuje? Zapraszamy do lektury.
Pomysł na stworzenie fatbike powstał w 1986 roku. Początkowo rowery były używane do jazdy po pustyni - Saharze, później także po zaśnieżonych terenach Alaski. Pierwsza seria produkcyjna ruszyła jednak dopiero kilkanaście lat temu i do tej pory rowery fatbike nie nalezą do najpopularniejszych w naszym kraju.

Dzieje się tak między innymi ze względu na ich szczególne przeznaczenie. Grube koła sprawdzają się podczas jazdy w wyjątkowo trudnych warunkach, po sypkim podłożu, w górach, na śniegu itd. Fatbike są wybierane przez amatorów ekstremalnych wyzwań.

W rzeczywistości ich konstrukcja nie różni się zasadniczo od konstrukcji zwykłego roweru. Rama jest stalowa lub aluminiowa. Raczej nie stosuje się amortyzatorów, gdyż same koła są w stanie wystarczająco tłumić wstrząsy i redukują potrzebę ich użycia. Podstawowa różnica polega przede wszystkim na grubości opon, których szerokość dochodzi do 5 cali. Za względu na wagę kół, wzrasta ciężar calego roweru.

Jednoślady fatbike z pewnością nie są propozycją uniwersalną. Fani MTB bez wątpienia prędzej czy później poświęcą im jednak o wiele więcej uwagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz